ایران مسکن

کارهای که باید قبل از شروع خانه تکانی انجام داد


قبل از شروع خانه تکانی چه کارهایی باید انجام داد
یکی از مقدمات استقبال از بهار و سال نو خانه تکانی است که گاهی هم بسیار سخت و مشکل به نظر می رسد حتی ممکن است مقدار زیادی از وقت مان را بگیرد . دراین مطلب شما را با کارهای قبل از خانه تکانی آشنا می کنیم.
قبل از شروع خانه تکانی چکار کنیم
قبل از شروع خانه تکانی وسایل زیر را دور خانه تکانی یکی از سخت ترین کارهای قبل از سال نو است. اگر می خواهید به راحتی و بدون کوچک ترین مشکلی خانه تکانی کنید باید یک سری وسایل را دور بریزید . آخرین باری که اسکاچ ظرفشویی یا بالش های تان را جایگزین کردید، یا کمد کمک های اولیه را از داروهای تاریخ مصرف گذشته خالی نمودید، کی بود؟ با وجودی که استفاده از این کالاها و اشیا حتی بعد از گذشت تاریخ مصرف یا آسیب دیدن شان هم چنان وسوسه کننده است اما نگه داشتن آن ها نه تنها ریخت و پاش اضافی ایجاد می کند، بلکه بر سلامت و امنیت شما نیز تأثیر می گذارد. در این مطلب لیستی از کالاهای خانگی رایج را گردآوری کرده ایم که باید هرچه سریع تر از شرشان خلاص شوید. پس منتظر ننشینید و به بهانه نزدیک شدن عید، یک سطل یا کیسه زباله بردارید و پروژه ی خانه تکانی منزل تان از کالاهای اضافی و به درد نخور را آغاز کنید .

قبل از خانه تکانی غذاهای مانده در یخچال را دور بریزید
آیا در دور ریختن غذاهای مانده کوتاهی می کنید؟ پس بهتر است بدانید غذاهای مانده در یخچال باید طی دو یا سه روز خورده شوند، زیرا بعد از این زمان خطر مسمومیت غذایی افزایش می یابد. اگر مطمئن هستید در این زمان دو یا سه روزه غذا را مصرف نمی کنید، آن را فریز کنید، زیرا در این صورت بین سه تا چهار ماه سالم باقی می ماند .

قبل از خانه تکانی برس های کثیف توالت را دور بریزید
برس های توالت با وجودی که ابزارهایی ضروری برای تمیز کردن سرویس بهداشتی هستند، اما آلودگی زیادی با خود حمل می کنند و باید به طور مرتب تعویض شوند – هر شش ماه یک بار زمان مناسبی است. با این وجود این قضیه بستگی به میزان و نوع استفاده ی شما از این ابزار ها نیز دارد. شما می توانید عمر برس توالت را با ضدعفونی کردن موی ها و دسته ی آن بعد از هر بار استفاده افزایش دهید .
آشنایی با کارهای قبل از شروع خانه تکانی
قبل از خانه تکانی بالش ها را دریابید
اگر بالش خود را زیر میکروسکوپ بگذارید، با دیدن آنچه پشت لنز است، جا می خورید. سلول های مرده ی پوست، مایعات بدن، کنه ها، کپک ها و باکتری ها و حشره های میکروسکوپی دیگر – که می توانند سبب به خطر انداختن سلامتی و به هم ریختن خواب شوند – تنها بخشی از آلودگی های رایجی هستند که در بالا یا درون بالش ها وجود دارند. چندش آور است، نه؟ ما قبلا رازهای شستشو و نظافت کالای خواب برای یک خواب سالم را به شما پیشنهاد داده ایم .
بر اساس گفته ی متخصصان شما باید بالش ها را هر 18 ماه یک بار تعویض کنید. استفاده از روکش های بالش و شستن مداوم بالش ها هر سه ماه یک بار، عمر و نظافت آن ها را تا زمان تعویض شان افزایش می دهد .

داروها و ویتامین های منقضی شده ار قبل از خانه تکانی دریابید
اغلب داروها با گذشت زمان فاسد می شوند و با اتمام تاریخ مصرف شان حتی ممکن است سمی و خطرناک شوند. یک راه حل بدیهی برای جلوگیری از این اتفاق، سر زدن مداوم به کابینت داروها و دور انداختن قرص ها، کپسول ها، شربت ها و پمادهای منقضی شده است. البته توجه داشته باشید که به جای انداختن این داروهای منقضی شده در سطل زباله، آن ها را به داروخانه ها بدهید تا به صورت صحیح و امن دفع شوند .با کارهای قبل از شروع خانه تکانی آشنا شوید
قبل از خانه تکانی کاغذهای باطله و بی استفاده را دریابید
بدون شک اکثر ما در میز کار یا کمد خود کوهی از کاغذها و اسنادی داریم که شاید فقط یک دهم آن ها مهم باشند و بقیه را معمولا به خاطر وسواس نگه می داریم . من پیشنهاد می کنم زمانی را به بررسی این کاغذها و حذف کاغذها و اسناد اضافی اختصاص دهید. شما تنها لازم است اسنادی را نگه دارید که حاوی اطلاعات اصلی و قابل استفاده در آینده هستند.
خانه تکانی را کی شروع کنیم
همچنین بخوانید : تمامی راه ها و نکات خانه داری حرفه ای
از همین حالا برنامه ریزی کنید
زمستان که به نیمه می رسد دغدغه ذهنی و حواس مردم به خانه تکانی معطوف می شود . البته یک ماه فرصت باقی مانده برای همت به تمیز کردن خانه پس اگر برنامه داری تا در عرض کمتر از یک هفته به قول خودتان تمام خانه را تمیز کنید در این یک ماه باقی مانده هر روز مقداری از کارهایتان را انجام دهید تا حداقل با رسیدن سال نو تاب و توان حرکت را داشته باشید !
از همین حالا یک دفتر بردارید و هر کاری که قرار است امروز انجام دهید را روی آن پیاده کنید .
همین کار را برای روزهای دیگر هم انجام دهید، پیشنهاد می کنیم حداقل یک هفته با این برنامه جلو بروید چه تغییری نسبت به سال های قبل برای ذهن آشفته و روحیه تان به وجود می آید .
البته ناگفته نماند این خانه تکانی عید را فقط به محل زندگیتان معطوف نکنید. خوب می دانید پس از اتمام کارهایتان و دیدن یک خانه تمیز و مرتب که با تغییرات کوچک و بزرگی هم همراه نشده است چقدر در روحیه تان تاثیر گذار خواهد بود .

 

منبع: