ایران مسکن

مسکن اجتماعی در انتظار بودجه

با وجود آن‌که تکلیف اراضی تخصیصی و آیین نامه مسکن اجتماعی مشخص شده است، این طرح به علت عدم تامین بودجه تا کنون اجرا نشده است.

به گزارش ایران مسکن و به نقل از ایسنا، حدود یک سال از تصویب طرح مسکن اجتماعی در هیات وزیران می‌گذرد. در این طرح قرار بود سالیانه صد هزار واحد مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی با مسئولیت بنیاد مسکن تامین شود. با این وجود به انگیزه عدم تخصیص بودجه و یارانه‌ها این طرح هنوز بر روی کاغذ باقی مانده و عملیاتی نشده است.

در سال ۱۳۹۵در راستای اجرای سیاست‌های دولت یازدهم در تامین مسکن اقشار کم‌ درآمد برنامه مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی تدوین و تصویب گردید. در این طرح، برنامه‌ریزی برای اجرای سالانه صد هزار واحد مسکونی طی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۴۰۰ به منظور کمک به تامین مسکن کم درآمدها صورت گرفته است.

با اینکه در ماه‌های اخیر، مسوولان از اجرای قریب الوقوع مسکن اجتماعی خبر دادند، هنوز از اجرای جدی این طرح خبری نشده است. آبان ماه امسال وزیر راه و شهرسازی اذعان کرد: برای افراد کم درآمد جامعه وزارت راه، طرح مسکن اجتماعی را ارائه کرده بود که به علت عدم اختصاص ریالی در بودجه نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.

در طرح مسکن اجتماعی، کمک به ساخت مسکن کرایه ای و تقویت بازار کرایه و همچنین خرید مسکن ملکی تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. پرداخت کمک بلاعوض به متقاضیان گروه‌های کم‌درآمد موضوع این تصویب‌نامه برای خرید واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی تا به حال اتمام شده است. به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که رغبت به احداث واحدهای مسکونی کرایه ای و در قالب توافق با بنیاد مسکن، داشته باشند تسهیلات لغایت دو برابر سقف تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه پرداخت می‌شود. هم‌چنین تأمین زمین در محدوده شهرها (دارای تأسیسات زیربنایی آب، برق و گاز) و یا شهرهای جدید از سوی وزارت راه و شهرسازی برای ساخت واحد کرایه ای از راه واگذاری به سازندگان به قصد ساخت مسکن ملکی ـ استیجاری از اهداف مدنظر این طرح اس

پرداخت کمک‌ هزینه اجاره به خانوارهای کم‌درآمد موضوع این تصویب‌نامه، پرداخت وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن برای حمایت از خانوارهایی که توان بازپرداخت اقساط را دارند به‌ازای هر واحد ۷۵ میلیون ریال با بازپرداخت ۶۰ ماهه، دیگر هدف‌های ترسیم شده برای مسکن اجتماعی است.

در این زمینه تصویب‌نامه شماره ۹۰۴۵۳/ ت ۵۱۱۶۶ هـ مورخ ۱۳۹۳.۸.۸جهت کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی از سوی بانک مرکزی، تامین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی پیش‌بینی شده است.

با وجودی که تکلیف اراضی تخصیصی مشخص شده و ضوابط و مقررات اجرای برنامه‌ها تدوین و هماهنگی با دستگاههای متولی صورت پذیرفته است، اما به دلیل عدم تخصیص منابع مالی و یارانه‌های مورد نیاز، طرح مسکن اجتماعی هنوز عملیاتی نشده است.

جواد حق شناس ـ معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن ـ پنجم مهرماه در گفت و گویی اظهار کرده بود: تاکنون هیچگونه منابع مالی و تسهیلات بانکی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه اختصاص نیافته و در این طرح برای تامین سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی اقشار کم درآمد جامعه قرار است ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۲۰ میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت شود اما تاکنون با وجود پیگیری های بنیاد مسکن هیچ اعتباری برای این طرح در نظر گرفته نشده است.

خرید ملک در جلفا

خرید ملک در عباس آباد

خرید ملک در خیابان خرمشهر

خرید ملک در خیابان دبستان

برخی از خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک

منبع: