ایران مسکن

چرا در سهروردی شمالی خانه بخریم ؟

در ابتدا بهتره یه تعریفی از این خیابان داشته باشیم .

خیابان سُهرِوِردی یکی از خیاباهای تهران است که در منطقه ۷ شهرداری تهران قرار دارد. این خیابان از محدوده پل سید خندان در شمال آغاز شده و به خیابان بهار شیراز در باغ صبا منتهی می‌شود. این خیابان به افتخار شهاب‌الدین یحیی سهروردی فیلسوف و متفکر ایرانی نام‌گذاری شده‌است. 

 

تاریخچه سهرودی شمالی چی بوده ؟؟

زمین‌های محله جزو اراضی بزرگ عباس‌آباد به شمار رفته و در گذشته تپههای آن محلی برای چرای احشام اهالی ده‌ونک بود و با نام حشمچه بین آن‎ها شناخته میشد. اوایل دهه‌ی 30 با دستور رضاخان، زمین‌های اطراف آن به چندین پادگان، سربازخانه و همچنین بانک فلاحت (کشاورزی) بخشیده شد. همزمان با ساخت کاخ‌های درباریان در نقاط مختلف تهران، میرزا عباس ایروانی این تپه‌ها را آباد کرده و به نام خود عباس‌آباد نامید. پس از آن افسران ارتش نیز شروع به ساختن خانه در اطراف پادگان‌های محله کرده و ساخت و ساز در محدوده به شدت رونق گرفت.

 

 

خب دسترسی ها به سهروردی شمالی چطوره ؟

دسترسی های اصلی این محله خیابان سهروردی، مطهری، بهارشیراز و شریعتی است.

 

 

 

 

حمل و نقل در سهروردی شمالی

ایستگاه مترو سهرودی و شهید قدوسی در این محله واقع شده است.

 

 

بافت شهری و اجتماعی در محله

بافت شهری محله ساختاری کاملا منظم با شبکه‌ای شطرنجی داشته و مصلای بزرگ امام خمینی، قسمت بزرگی از سطح محله را پوشانده است. خیابان‌های سهروردی، بهشتی و خرمشهر (آپادانا) از معابر مهم محله هستند. بخش‌های شمالی محله کاربری غالبا مسکونی داشته و هرچه از شمال به سمت جنوب و به خیابان بهشتی نزدیک میشویم، تعداد کاربری‌های اداری گسترش می‌یابد. اغلب ساکنان محل از قشر متوسط رو به بالا بوده و تردد اهالی در بخش‌های شمالی بیشتر است. در شمال خیابان خرمشهر، با مرکزیت خیابان عشقیار، بخش مسکونی با میدان‌های کوچک و سرسبز وجود دارد که از فضای آرامی برای سکونت برخوردار است. وجود شرکت‌ها و ادارات بیشمار در محل، مشکلات ترافیکی سنگینی ایجاد کرده و حضور مصلی و برگزاری نمایشگاههای مخصوص در آن نیز در این امر تاثیر فراوانی دارد. تراکم واحد های اداری در محدوده سبب شده تا افراد غیرساکن با مشکل جای پارک مواجه باشند. بورس لوازم صوتی ماشین در اطراف خیابان اندیشه، جوانان زیادی را از نقاط مختلف به این بخش می‌کشاند.

اوقات فراغت در سهروردی شمالی

پارک اندیشه با فضای سبز زیبا و همجواری با فرهنگسرا و کتابخانه اندیشه، مکان مناسبی را برای تفریح و گذران فراغت فراهم کرده است. همچنین در جداره‌های میدان پالیزی، آبمیوه فروشی‌ها و اغذیه فروشی‌های متنوعی وجود دارد که در جوار پاساژ اندیشه، فضای مناسبی را برای تجمع و گذران فراغت با دوستان فراهم کرده است. فضای این میدان همه‌روزه میزبان جمع زیادی بوده و به عنوان پاتوقی فعال در تمام ساعات شبانه‌روز فعالیت میکند.

 

 

منبع: