ایران مسکن

در مشارکت در ساخت چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 

 

 

 

مشارکت در ساخت نوعی قرارداد است که یک طرف قرارداد مالک قرار دارد و در سوی دیگر سازنده قرار دارد که قرار بر این است که ساخت بنای جدید هر دو به صورت مشترک از آن بهرمند شوند

به گزارش ایران مسکن، به دلیل آنکه مالک، ملک خود را در این قرارداد در اختیار سازنده قرار می دهد در نتیجه ریسک بزرگتری در این معامله نصیب مالک می شود به همین دلیل است که مالکان باید با سازندگان خوشنام و خوش سابقه و با تحقیق همکاری کنند

این موضوع شاید باعث شود قدرالسهم کمتری به مالکان برسد ولی ریسک مشارکت را کمتر می‌کند .با توجه به اینکه زمان مشارکت در ساخت بالا است بهتر است طرفین قرارداد تعامل زیادی با یکدیگر داشته باشند و هر چه که برای آن ها اهمیت دارد به طور دقیق در قرارداد ذکر شود. در همین جهت استفاده از مشاوران کار بلد و با تجربه بسیار با اهمیت است تا سازندگان مناسبی به مالکان معرفی کنند و هم تعامل دو طرف را آسان کنند

اگر مالک هستید و میخواهید مشارکت کنید، توجه کنید تا حتما راجع به زمان تحویل، خسارت مربوط به تاخیر و دیرکرد به توافق اولیه رسیده و آنها را در قرارداد قید کنید. برای تعیین سهم و ارزش آورده‌های دو طرف نیز می‌توانید با مشاوران معتبر و حرفه‌ای مشورت کنید. قرارداد مشارکت را در منطقه خود بنویسید؛ قبل از مشارکت حتما نمونه کارهای قبلی، قراردادهای قبلی و تجربیات سازنده را مشاهده و بررسی کنید؛ حتما در زمان نوشتن قرارداد یک مشاور خبره را با خود همراه کنید.

در قرارداد اختیارات مربوط به فسخ قرارداد را برای خودتان تعریف کنید و جزئیات را به روشنی در متن قرارداد درج کنید؛ قدرالسهمی را که باید به نام سازنده شود به‌صورت مرحله به مرحله به نام وی کنید؛ هر چقدر انتقال این قدرالسهم به زمان پایان کار نزدیکتر باشد برای مالکان بهتر است؛ زمان پیش‌فروش را مشخص کنید تا اگر در جریان ساخت، سازنده تخلف کرد و قبل از موعد اقدام به پیش‌فروش کرد بتوانید نسبت به تخلف اقدام قانونی کنید.

بهتر است در قرارداد ذکر کنید تا زمان تکمیل ساختمان مالک حق پیش‌فروش ندارد مگر آنکه نسبت به حسن انجام کار و تعهد سازنده از بابت انجام تکالیف اطمینان کامل داشته باشید؛ توجه کنید قانون نسبت به شروط نامشخص سکوت می‌کند و در‌صورتی‌که هر گونه شرطی خلاف میل شما انجام شود، ولی در قرارداد ثبت نشده باشد قادر به پیگیری نخواهید بود.

درخصوص اینکه سازنده قادر به وام گرفتن خواهد بود یا خیر نظر خود را در قرارداد ثبت کنید تا در مراحل بعدی با مشکل مواجه نشوید؛ حتما در بنگاه‌‌هایی اقدام به ثبت قرارداد کنید که جواز کسب از اتحادیه مشاوران املاک داشته باشند و مالکیت دفتر یا مغازه‌ای که در آن مستقر هستند با خودشان است.

برای مطالعه نکات بیشتر می‌توانید به این دو مطلب (یک، دو) در رابطه با مشارک در ساخت مراجعه نمایید. همچنین برای آشنایی با انواع قراردادهای مشارکت در ساخت می‌توانید این صفحه را مطالعه نمایید.

خرید خانه در جلفا

خرید خانه در خیابان خرمشهر

برخی از خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک

ملک مسکونی

منبع: