ایران مسکن

مراحل انتقال سند ملک

در مراحل انتقال سند ملک اگر شما هم قصد خرید‌وفروش املاک‌ و مستغلات را دارید بهتر است به آژانس‌های معتبر و خوشنام هر محله مراجعه کنید. این آژانس‌ها بعد از تنظیم مبایعه‌ نامه یک کد رهگیری قرارداد به شما خواهند داد. این کد بسیار مهم است و نشان می‌دهد که ملک موردنظر فقط یک‌ بار معامله و به یک نفر فروخته شده است. بعد از فروش ملک به یک خریدار نوبتِ مرحله‌ی آخر معامله‌ و انتقال سند است. در این مقاله به بررسی مراحل مختلف انتقال سند ملک خواهیم پرداخت.

مراحل انتقال سند ملک

 

مراجعه به دفتر ثبت و استعلام سند در مراحل انتقال سند ملک

پس از تنظیم مبایعه نامه، فروشنده باید با داشتن مدارک شناسایی، مبایعه نامه و سند ملک به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند. دفاتر ثبت و استعلام سند با داشتن مدارک مربوطه استعلام‌گیری می‌کنند. این استعلام حدود دو هفته زمان می‌برد و گرو بودن سند یا قرارگیری در طرح‌های ساخت‌وساز شهری را بررسی می‌کند.

 

عوارض نوسازی و پسماند شهرداری

تنظیم سند ملک تنها در صورت پرداخت عوارض نوسازی و پسماند شهرداری امکان‌پذیر است. فروشنده باید با مدارک شناسایی خود به شهرداری منطقه‌ای که ملک در آن قرار دارد مراجعه و بدهی‌های این عوارض را تسویه کند. شما می‌توانید این کار را در زمانی حدود ۲ تا ۳ ساعت انجام و برگه مفاصاحساب را دریافت کنید. بهتر است بدانید مبلغ این عوارض به ارزش ملک و موقعیت آن بستگی دارد.

 

مفاصاحساب دارایی

گرفتن مفاصاحساب دارایی در سه مرحله و در سه روز مختلف قابل‌انجام است. برای این کار فروشنده باید با مدارک لازم به اداره‌ی مالیات مراجعه کند و آنها را به آن اداره تحویل دهد. روز بعد فروشنده با مراجعه به اداره‌، مالیات تعیین شده را می‌پردازد. پرداخت این مالیات معمولا با دستگاه پرداخت الکترونیک در اداره‌ی مالیات انجام می‌شود. اگر به هر دلیلی این دستگاه‌ها خراب بود یا کار نکرد، شما می‌توانید با مراجعه به بانک ملی آن‌را پرداخت و فیش را به اداره تحویل دهید. در روز سوم نیز شما با مراجعه به اداره‌ی مالیات مفاصاحساب خود را دریافت می‌کنید.

 

انتقال قطعی سند

آخرین مرحله‌ی انتقال سند ملک، انتقال قطعی سند است. بعد از انجام همه‌ی مراحل دو طرف معامله با داشتن مدارک شناسایی، مفاصاحساب شهرداری، مفاصاحساب دارایی، سند مالکیت، کپی مبایعه‌نامه و کد رهگیری، گواهی پایان کار، استعلام ثبتی و کد پستی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند. در پایان سندی مطابق با شرایط توافق دو طرف معامله در دفتر اسناد رسمی تنظیم خواهد شد.

خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک

ملک مسکونی

 


 

 

منبع: