ایران مسکن

در بازار خراب، به عنوان مشاور املاك خودت و كارت را آباد كن

کار به عنوان مشاور املاک چالش های خاص خود را دارا می باشد: تا زمانی که قراردادى را به سرانجام نرسانده اید، هیچ وجهی دریافت نمی کنید، ساعت های طولانی کار می کنید بی آنکه وجهی دریافت کنید.

مشاور املاک خودت باش

مشاور املاک

مشاوراملاك، در واقع نماینده (agent) فروشنده، موجر، خريدار و مستاجر نامیده می شوند. در زبان حقوقی، واژه ى "نماینده" اشاره به رابطه ى محدود میان مشاور املاك و مستاجران و موجران و  خریداران و فروشندگانی دارد که وی به اصطلاح با آنها به تجارت می پردازد. نماینده، فردی است که مجاز بوده و توافق می کند تا نمایندگی منافع شخص دیگری را بر عهده گیرد. به عنوان یک نماینده، کار شما کمک به افراد در روند خریداری، فروش و اجاره ملک است.

علاوه بر احراز شرایط  و الزامات مجوز و داشتن دانش جامع در خصوص قوانین مرتبط با املاک و مستغلات، نمایندگان املاک دارای فهرست بلند بالایی از مسئولیت ها هستند.

این نمایندگان معمولا اقدامات زیر را به عمل می آورند:

- اطلاع رسانی به مشتریان در خصوص موارد رهن، شرایط بازار و قیمت گذاری.

- اطلاع رسانی به فروشندگان در خصوص اقداماتی که باید انجام دهند تا منازل آنها برای خریداران جذاب تر باشد.

- مقایسه املاک به منظور تعیین قیمت های روز و رقابتی بازار.

- فهرست هایی کلی از ویژگی های مناسب خریداران براساس طیف قیمت و نیازهای آنها.

- راهنمایی خریداران و فروشندگان طی  معامله.

- مدیریت فهرست تماس ها.

- میانجی گری و وساطت در مذاکرات ميان خریداران و فروشندگان و نيز موجران و مستاجران.

- تهیه و ارائه تمام اوراق و تشریفات اداری نظیر قراردادهای مختلف.

- ارايه ى  تمام پیشنهادهاى خرید به فروشندگان و اجاره به موجران جهت ملاحظه و مقايسه و انتخاب آنها.

- تبلیغ املاک و مستغلات از طریق آگهی و ساير روشهاى روز.

- نشان دادن املاک و مستغلات به خریداران و مستاجران.

- مشاوره  به مشتریان بالقوه در خصوص خرید ملک، فروش و اجاره املاک.

- اطلاع از آخرین قوانین و روندهای مربوط  به املاک و مستغلات.

- کار و فعالیت شبانه یا طی تعطیلات آخر هفته به منظور رفع نیازهای مشتریان.

در اینجا به بررسی چند مورد می پردازیم که در انجام كارها به شما کمک می کند ضمن اینکه موجب پیشرفت شما در شغل خود به عنوان نماینده ى املاک و مستغلات می گردد.

 

  •   حوزه ى نفوذ و تاثیر

  حوزه ى نفوذ و تاثیر

یکی از راه های برقراری تماس و کسب اطلاعات مربوط  به خریداران و فروشندگان از طریق مدل تجاری حوزه ى نفوذ ملک محقق می گردد. تمرکز این استراتژی شبکه بندی و یا برقراری ارتباط با دیگران بر ایجاد اطلاعات خریداران و فروشندگان و موجران ومستاجران از طریق افرادی است که آنها را می شناسید نظیر خانواده، دوستان، همکلاسیان، همکاران تجاری، اعضای تیم ورزشی و حتی ارايه کنندگان خدمات (مثلا پزشك و یا آرایشگر شما). بهترین راه برای داشتن تمام اسامی و اطلاعات تماس این است که تمام این اطلاعات را در یک جا ذخیره کنیم مثلا در برنامه ای مانند اکسل، بانک اطلاعات تماس ایمیل شما و یا استفاده از نرم افزار تجاری و نرم افزارهاى crm مناسب موجود در بازار.

پس از آنکه بانک اطلاعات تماس حوزه ى نفوذ خود را ایجاد کردید، افزودن اطلاعات تماس افرادی که در رویدادهای اجتماعی، از طریق آشنایی دوجانبه، یا به هر طریق دیگر با آنها ملاقات می کنید آسان خواهد شد. هرچه تعداد افراد لیست شما بیشتر باشد، حوزه ى نفوذ شما بیشتر شده و فرصت های بهتری برای مراجعه دارید. طرحی برای ارسال اطلاعیه در خصوص فايل جدیدى كه مد نظرتان است از طریق پست، تلفن یا ایمیل، اس ام اس یا هر روش ترکیبی دیگری را متناسب با هر نوع تماس برنامه ریزی کنید: مثلا هنگامی که صبح ها شغل خود را شروع می کنید با روشهاى ياد شده و سيستم هاى ارتباطى پيشرفته، كارى كنيد تا افرادی که در حوزه ى نفوذ شما قرار دارند ازهمان آغاز روز به شما و خدمات شما در رابطه  با املاک و مستغلات فکر کنند.

 

  • ایجاد یک تصویر حرفه ای

ایجاد یک تصویر حرفه ای

ایجاد و توسعه حضور حرفه ای و حفظ آن امری مهم است که در موفقیت شما به عنوان مشاور املاک از اهمیت زیادی برخوردار است. تصویر شما از طریق خود شما ایجاد و نمایان می گردد:

- آرایش ظاهری: لباس، مو، وسایل و ريزه كارى هاى ظاهر شما باید کاملن مناسب محل کار شما و بازار محلی باشد. از استفاده از عطر و ادکلن هاى با بوى تند آزار دهنده و لباس های بسیار تنگ و کوتاه خودداری کنید.

- ملاقات های حضوری و رو در رو، تماس چشمی خوب، زبان مثبت بدن. سعی کنید دقیق و مودب باشید.

- مطالب بازاریابی و تبلیغات، تصاویر با کیفیت و متون دقیقی که باید عاری از اشتباهات املایی و انشایی باشد.

- تماس های تلفنی: سعی کنید طی طول تماس های تلفنی مودب باشيد.

- نمای ظاهری سایت: وب سایتی کامل و جامع و دقیق  با مقالات، اطلاعات و آمارها که باید عاری از خطاها و اشتباهات املایی و انشایی باشد.

- ارتباطات مکتوب: نامه ها، ایمیل ها و نوشته ها بايد منظم و عاری از اشتباهات املایی و انشایی.

توجه به این نکته بسیار مهم است که هر گونه حضور شما در اینترنت، خواه به صورت شخصی و یا حرفه ای، همیشگی بوده و می تواند به راحتی راه خود را به سوی مشتریان بالقوه شما باز کند. بنابراین، بهتر است به شکل محتاطانه ای در خصوص تصویر حرفه ای خود هم از منظر مشاور املاك و هم از جنبه شخصی عمل کنید.

 

  • استفاده از ابزارها و فناوری

استفاده از ابزارها و فناوری

استفاده از ابزارها و فناوری همگام با ایجاد و توسعه یک تصویر تجاری صورت می پذیرد. امروزه مشاوران املاك می توانند از ابزارهایی برای کمک به ایجاد و ترویج کسب و کار ملکی خود استفاده کنند که از آن جمله است:

مدیریت تماس

پیگیری امور مشتریان یک امر الزامی است. برای انجام این کار می توانید صرفا از یک برنامه صفحه گسترده و یا برنامه بانک اطلاعاتی ایمیل نظیر بانک اطلاعاتی موجود در نرم افزار Outlook  و يا نرم افزارهاى crm يا مديريت ارتباط با مشترى كه توسط برنامه نويسان كامپيوتر نوشته شده، استفاده کرده و یا می توانید ازیک نرم افزار بانک اطلاعاتی که به طور ویژه برای افراد حرفه ای در زمینه املاک و مستغلات طراحی شده است استفاده کنید. محصولات تجاری ویژگی های زیادی را ارايه می کنند که شامل همزمانی خودکار تماس با تلفن همراه هوشمند شما می باشد. مهم نیست چگونه اطلاعات تماس های خود را پیگیری می کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لیست تماس خود را کاملا به روز حفظ کنید: به روز رسانی، افزودن و حذف تماس ها در صورت لزوم.

 

وب سایت های آژانس هاى املاك

تصور کنید نام دامنه (domain name) وب سایت خود را ایجاد می کنید. این کار در عین حال که دلهره آور است اما ساده تر از ساخت یک وب سایت دارای ظاهر حرفه ای است. شرکت های بزرگ صدها هزار و یا حتی میلیون ها تومان هزینه صرف توسعه و حفظ وب سایت های خود می کنند، اما شما می توانید این کار را به راحتی در چند لحظه انجام دهید.

وب سایت، صفحه ای را در اختیار شما قرار می دهد تا مشتریان فعلی و بالقوه خود را به آن صفحه هدایت کنید. ضمن حضور حرفه ای و قابل جستجو در اینترنت می توانید به منظور ترویج و تبلیغ فهرست اطلاعات و راضی نگاه داشتن فروشندگان، وب سایت خوبى را برای كسب و كار ملكى خود ایجاد کنید. علاوه بر این، می توانید با درج لینک در پروفایل های خود در فیس بوک [Facebook]، توییتر [Twitter] و لینکدین [LinkedIn] و اينستاگرام [instagram] و هر یک از دیگر پلتفورم های شبکه های اجتماعی، از این شبکه ها منتفع گردید.

 

بازاریابی

نرم افزار بازاریابی ویژه ى مشاوران املاک به شما در مدیریت تلاش های بازاریابی تان کمک می کند. این بسته ها معمولا شامل الگوها و قالب هایی برای کارت های ویزیت، کارت های ویژه تبلیغات با سایز کوچک که از دستگیره ها آویزان می شوند، کارت پستال، بروشورها و تورهای خانگی انیمیشن، آموزش بازاريابى و فروش مشاوران املاك می باشند که تمام این موارد به نحو موثری به شما در دستیابی به مشتریان موجود و بالقوه کمک می کند.

 

برنامه های کاربردی

تعدادی از برنامه های کاربردی ویژه iOS و اندروید موجودند که امکان تماس و ارتباط شما حتی هنگامی که خارج از دفتر کار خود هستید را فراهم می سازند. برای مثال، در خارج از ايران برنامه کاربردی House Hunter این امکان را به مشاوران می دهد تا به پیگیری و مقایسه تعداد نامحدودی از خانه ها با استفاده از روش ارزیابی اختصاصی بپردازند تا بدین طریق املاک و مستغلاتی را که به بهترین شکل با نیازهای مشتری های آنها همخوانی دارند شناسایی کنند ويا برنامه Open Home Pro به آنها اين امکان را می دهد تا خانه ای را با بازدید آزاد برای عموم  بر روی گوشی تلفن همراه خود داشته، اطلاعات مربوطه را پیگیری کرده، صفحات و فهرست های مربوطه را ایجاد کرده و اطلاعات گردآوری شده را به نرم افزار اکسل یا نرم افزار دیگری منتقل نمايند. و مطمئنن به زودی در ايران نيز اپليكيشن هايى به اين منظور طراحى خواهد شد و شايد اين گوشزدى است به شما كه در اين زمينه پيشگام باشيد.

 

نتیجه نهایی

کار به عنوان مشاور املاک چالش های خاص خود را دارا می باشد: تا زمانی که قراردادى را به سرانجام نرسانده اید، هیچ وجهی دریافت نمی کنید، ساعت های طولانی کار می کنید بی آنکه وجهی دریافت کنید. همچنین باید خود را با شرایط رو به تغییر بازار سازگار و هماهنگ کنید. این امر بدین معنی است که شغل شما به عنوان مشاور املاک، شغل سودآوری است، هم از منظر مالی و هم از جنبه حرفه ای. استفاده از حوزه ى نفوذ خود، ارايه تصویری حرفه ای و استفاده از ابزارها و فناوری املاک و مستغلات می تواند در ایجاد حرفه ای موفق در زمینه املاک و مستغلات به شما کمک کند.

خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک

ملک مسکونی

 

 

نويسنده: جسيم قادرى