ایران مسکن

هزینه ساخت وساز خانه در ایران

این روزها گله های بسیاری از مشاورین املاک و سازندگان مسکن بدلیل افزایش قیمت ساخت و ساز وجود دارد. بطوریکه برخی هزینه ها تا بیش از 30درصد افزایش یافته است. به همین سبب بر آن شدیم تا به برخی هزینه‌های ساخت یک واحد آپارتمان در ایران به صورت جزئی بپردازیم.

دستمزد کارگران

هزینه کارگران از موارد مهم ساخت و ساز است. در حال حاضر کارگران بسته به نوع کار آنها از کارگر ساده تا بنا روزی 50 تا 350 هزار تومان دستمزد دریافت میکنند. به همین دلیل دستمزد کارگران

در قیمت نهایی یک خانه تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت.

هزینه سفت کاری

سفت کاری شامل اسکلت،دیوارسازی،خاک برداری و مدفون سازی در دیوارهاست.طبق محاسبات این هزینه در شهرستان ها برای هر متر سفت کاری سقف و ستون 260 تا 280 هزار تومان، هر متر تیغه چینی با مصالح 50 هزار تومان و هر متر شیب بندی با مصالح 11 هزار تومان است. برای محاسبه این هزینه ها در تهران کافیست 15 تا 20 درصد به مبالغ فوق اضافه کنید.

هزینه نازک کاری

نازک کاری همه عملیات معماری و ظاهرسازی یعنی تا انتهای ساخت و نصب کابینت هاست.


احداث فونداسیون

فوندانسیون پی ریزی ساختمان است که فشار ساختمان را به وسیله ستون ها به زمین منتقل میکند.
هزینه فونداسیون در سالهای گذشته افزایش قیمت زیادی داشته است. در حال حاضر قیمت هر متر فونداسیون بنابر سطح موردنظر از 20 تا 50 هزار تومان. دستمزد آرماتوربندی هم به ازای هر کیلو بنابه قطر آن از250   تا 350 هزار تومان است.

هزینه جواز ساخت

هزینه دریافت پروانه ساختمانی پیش از شروع ساخت و ساز باید صادر شود.هزینه آن برای هر متر مربع خانه 240 هزار تومان، شناسنامه فنی ملک متری 1200 تومان، هزینه طراحی متری 34 هزار تومان، هزینه نظارت متری 1600 تومان، هزینه بیمه اجباری کارگران به ازای هر نفر 18 هزار تومان و هزینه تفکیک اعیانی شهرداری متری 3500 تومان است.

همچنین هزینه سازمان نظام مهندسی بابت تفکیک متری 1500 تومان، هزینه‌های مجری 35 هزار تومان، بیمه تضمین کیفیت متری 3700 تومان، هزینه شهرداری برای پسماند، نوسازی و انتقال متری 2400تومان برای آتش نشانی و خدمات متری  500 تومان، حق انشعاب آب و فاضلاب و نیرورسانی متری 7500 تومان، حق انشعاب برق و خدمات مهندسی متری 14500 تومان و حق انشعاب گاز متری 2000 تومان است.

خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک

ملک مسکونی

منبع: