ایران مسکن

چگونه خانه ای را که نیازمند تعمیرات است به فروش برسانیم؟

مشاور املاک

فروش خانه موضوعی نیست که به راحتی و بدون فکر و برنامه ریزی مناسب انجام شود. مقابله با رقابت موجود در بازار، افت و خیزها و بسیاری از عوامل دیگری که می تواند سرعت و سطح استرس مرتبط با فروش خانه را با مشکل مواجه سازد از عوامل موجود در این مسیر می باشند. پس از آن نوبت به خود ملک می رسد. خانه ها اغلب دستخوش فرسایش زیادی شده و تعمیر بیشتر قسمت های آن نیازمند هزینه ی گزافی است. خانه ی بسیاری از فروشندگان مسکن هنگام فروش تنها نیاز به یک یا چند مورد تعمیرات دارد که باید انجام شود و آنها خود نمی خواهند تن به چنین کاری دهند. اما چگونه می توان خانه ای را که نیازمند تعمیرات است به فروش رساند به ویژه اگر این تعمیرات از نوع تعمیرات عمده باشند؟

اگر قصد دارید خانه ای را به فروش برسانید که نیازمند تعمیرات بوده و سعی دارید تا هر چه سریع تر آن را بفروشید، احتمالا هنگام فروش امتیازاتی را به واسطه ی تعمیراتی که باید در ملک شما انجام شود قايل خواهید شد. سایر فروشندگان، به ویژه آن عده که شتاب کمتری برای فروش دارند، ممکن است روش متفاوتی را بیابند که در این زمینه موثر است. به منظور کمک به شما برای یافتن بهترین روش، آن چه که باید هنگام فروش خانه ى نیازمند تعمیرات بدانید، از جمله گزینه هایی که پیش روی شما قرار دارد، در زیر آمده است.


١- آشکار نمودن تعمیرات

احتمالن از نوع تعمیراتی که باید در منزل شما انجام شود اطلاع دارید، اما همیشه بهترین کار مشخص کردن دقیق تعمیرات و تمایز میان تعمیرات جزيى و تعمیرات کلی است. به خاطر داشته باشید که باید تمام مواردی را که از آن آگاهی دارید به اطلاع خریداران برسانید.
ابتدا به تنهایی و یا با کمک واسطه ملکی خود به اولویت بندی فهرست تعمیرات پرداخته و با تعمیراتی با اولویت زیاد، نظیر مشکل قارچ یا کپک خانه، آغاز کرده و تعمیراتی با اولویت کم مانند درزهای باز شده میان کاشی های حمام را در آخرین مورد اولویت قرار دهید. تهیه ی این لیست تصویر بهتر و بزرگتری از تعمیرات مورد نیاز خانه را ارايه داده و به شما کمک می کند تا به بررسی نحوه ی انجام این تعمیرات به منظور فروش بهتر خانه ی خود بپردازید.
هر چقدر این فهرست کامل تر و دقیق تر باشد نتیجه ی بهتری عاید شما خواهد شد. گاهی اوقات انجام تعمیرات جزيى با اولویت کم موجب جبران تاثیر تعمیراتی با اولویت زیاد خواهد شد. علاوه بر این، خریدار خانه ی شما هنگام بازدید از منزل پی به تعمیرات مورد نیاز خواهد برد. هر چقدر امروز بیشتر مراقبت کنید نگرانی شما در آینده کمتر خواهد بود.


٢- مراقب تعمیرات بی اهمیت باشید

پاره ای از تعمیرات مربوط به موارد مهم ایمنی هستند که قطعن هنگام فروش خانه سد راه شما خواهند شد. در این صورت، تنها یک گزینه پیش روی شما قرار دارد: یا امروز آن ها را تعمیر نموده و سپس به تهیه ی فهرست اقدام کنید و یا سعی کنید ملک خود را فروخته و سپس این مشکل را حل کنید. (اگر قصد دارید تا به طریقی غیر سنتی عمل کنید گزینه های دیگری نیز وجود دارد که بعدن در همین مقاله به آن خواهیم پرداخت.)
تعمیرات بی اهمیت کدامند؟ بعضی موارد هستند که مانع از آن می شوند تا بتوانید خانه ی خود را به فروش برسانید:

- مشکلات مربوط به قارچ، کپک و آفت
- نشت سقف
- کارهای برقی قدیمی یا غیر ایمن
- شکستگی لوله ها یا سایر موارد عمده ی مربوط به لوله کشی
- فونداسیون ترک خورده و یا آسیب دیده

البته اگر مایل نیستید خودتان این تعمیرات را انجام دهید، می توانید قیمت مورد نظر خود را تا حد قابل ملاحظه ای پایین آورید تا خریدار بتواند با استفاده از این تخفیف هزینه ی تعمیرات را پوشش دهد. البته همه ی خریداران خواهان چنین پروژه ای نیستند حتی اگر قیمت آن پایین باشد که در این صورت به شانس خود برای فروش خانه لطمه خواهید زد.


٣- گزینه های پیش روی شما هنگام فروش خانه ای که نیازمند تعمیرات است

بسیاری از مردم خانه هایی را به فروش می رسانند که نیازمند کارهای تعمیراتی است هرچند که انجام این کار به سادگی فروش خانه هایی که نیازمند تعمیرات نیستند نمی باشد. نحوه ی عملکرد آن ها در این خصوص متفاوت است. با کمک واسطه ملکی خود بهترین گزینه ی پیش رو را با در نظر گرفتن میزان تعمیرات مورد نیاز خانه و وضعیت بازار فعلی مشخص کنید:

الف- تعمیرات عمده

چنانچه زمان و بودجه ی شما اجازه دهد، می توانید تعمیرات عمده را انجام داده و آن را از معادله ی خود حذف کنید. خریداران اغلب هنگامی که بدانند نیازی به انجام تعمیرات عمده نیست، متوجه نیاز تعمیرات جزيى قبلی می شوند. انجام این کار ارزان تمام نمی شود اما هنگام فروش خانه طی مدت زمانی منطقی کاملن موثر است.

ب- تعمیرات جزيى

راهکار دیگر این است که هزینه و زمان خود را صرف انجام تعمیراتی با اولویت کمتر کرده و یک بار دیگر به گونه ای تعادل ایجاد کنید که خریداران فقط به دنبال تعمیرات مورد نیاز باشند و نه بسیاری از تعمیراتی که انجام نشده است. این کار مزیت دیگری هم دارد و آن هم این است که چنانچه ظاهر خانه نظر خریداران را جلب کند ممکن است مایل باشند تا تعمیرات عمده را به هزینه ی خود انجام دهند. سعی کنید قیمتی را تعیین کنید که با توجه به نیاز به انجام تعمیرات عمده کاملا منطقی باشد. ظاهر و نمای خانه از اهمیت چشمگیری برخوردار است اما نیاز به انجام تعمیرات عمده را از بین نمی برد.


٤- خانه را به همان صورتی که هست، بفروشید

زمانی که خانه ای را با همان وضعیتی که دارد آگهی می کنید، در واقع به خریدار خاطر نشان می کنید که از وضعیت فعلی خانه آگاهید اما قصد انجام هیچ تغییری در آن را ندارید. خریدارانی که اقدام به خرید منازلی از این دست (با شرایط موجود) می کنند، از این موضوع آگاهی دارند که پس از بازدید نیاز به گفتگوی زیادی نیست و در واقع این کار به اندکی ریسک نیاز دارد. نحوه ی برخورد شما با خریداران چگونه است؟ در این گونه مواقع قیمت شما باید کاملن راهبردی بوده و به اندازه ای پایین باشد که خریداران گزینه ی خرید خانه ی شما را به عنوان فرصت ایده آلی تلقی کنند. براى كسانى كه مصرف كننده هستند و كارشان بازسازى و فروش ملك نيست بهترين حالت اين است كه ديت به تعميرات و بازسازى نزنند و بگذارند خريدار با سليقه ى خود بازسازى نمايد.


٥- در جستجوی کسی باشید که مایل به خرید با قیمت بالاتری باشد

خریداران زیادی هستند که مایل به خرید خانه هایی خاص با قیمت بالاتری می باشند تا پس از انجام تعمیرات لازم، آن را با قیمت بالاتری به فروش برسانند و از این راه سود مناسبی بدست آورند. اگر قصد دارید تا خانه ای را به فروش برسانید که علیرغم نیاز به تعمیرات در محله ای معروف قرار دارد، بخت با شما یار است و همین مساله در رابطه با اینکه بخواهید خانه خود را به افرادی بفروشید که آنرا به منظور زندگی در آن می خرند، صدق می کند. با این حال برای ادامه این روش، باید انتظارات خود را مطابق با درخواست قیمت یکسو کنید.


٦- یافتن یک سرمایه گذار علاقمند

سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری املاک و مستغلات – که هر دوی آنها امروزه خریداران فوری و لحظه ای خوانده می شوند – خانه ی شما را نقد خریداری می کنند، حتی اگر هزینه ی تعمیرات آن بسیار گزاف باشد. خرید مسکن توسط این نوع خریداران به منزله ی نوعی راهبرد سرمایه گذاری تلقی می شود. طرح این افراد و شرکت ها نیز احتمالن خرید، تعمیر و بازسازی و سپس فروش خانه با قیمتی بالاتر است. در حالیکه شما قصد فروش فوری خانه با شروط کمی (در صورت وجود) را دارید، احتمالن خانه ی خود را زیر قیمت جاری بازار خواهید فروخت.

 

تصمیم گیری در خصوص اقدامات مورد نیاز جهت فروش خانه ای که نیازمند تعمیرات است یک شبه قابل انجام نیست. مزایا و معایب این کار را به دقت در نظر گرفته و بررسی کنید که آیا از نظر اقتصادی بهتر است خود نسبت به انجام تعمیرات اقدام کنید یا قیمت را کمی پایین تر بیاورید. چنانچه فروش خانه با قیمتی پایین تر بدون انجام تعمیرات برای شما مناسب تر باشد، باید تصمیم بگیرید که خانه را به خریداران فوری بفروشید و یا این که فروش خانه به روش سنتی تر برای شما مناسب تر است.
طی فرایند فروش، با همکاری واسط ملکی خود به بررسی روش یا روش ها و اقداماتی بپردازید که بیشترین صرفه را برای شما دارد و منجر به فروش موفقیت آمیز خانه ی شما می گردد. در بازار مسکن، نیاز خانه به تعمیرات موضوعی نیست که موجب بر هم زدن معامله ای گردد، اما موجب پیچیده شدن امور می شود. چنانچه توقعات خود را تعدیل کنید، به نتیجه ی دلخواه خود خواهید رسید.

خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک

ملک مسکونی