ایران مسکن

يك واقعيت: خانه ى محل سكونت شما يك سرمايه نيست

مشاور املاک

خرید خانه یک تصمیم مهم اقتصادی است که می تواند به شما آرامش و مکانی فوق العاده برای زندگی دهد. اما این یک سرمایه گذاری نیست. معمول است که مردم به خانه ى خود به عنوان یک سرمایه گذاری فکر کنند ولى اين فكر درست نيست. براساس چندین عامل، خانه اى كه با خانواده ى خود در آن زندگی می کنید، یک سرمایه گذاری نیست. این سخن، بدان معنا نیست که شما باید از مالکیت خانه خودداری کنید، اما اگر به فکر خرید هستید چون فکر می کنید سرمایه گذاری هوشمندانه انجام می دهید، دو باره فکر کنید.

این ایده که محل اقامت اولیه ى شما می تواند یک سرمایه گذاری باشد ناشی از این واقعیت است که از نظر تاریخی ارزش املاک و مستغلات افزایش می یابد. احتمالن همه ى ما افرادی را - والدین یا مادربزرگ و پدربزرگ خود - می شناسیم که ده ها سال قبل خانه ى خود را با هزینه اى كم خریداری کرده اند و اکنون ارزش آن چندین برابر شده است. این سرمایه گذاری فقط به دليل این استدلال انجام مى شود ولى ما این واقعیت را نادیده می گیریم که در دراز مدت، ارزش متوسط خانه فقط کمی بیشتر از تورم خواهد بود. (بیش از 100 سال، ارزش املاک و مستغلات هنگامی که برای تورم تعدیل می شوند، کمتر از 1 درصد افزایش یافته است).

با فرض اینکه ارزش خانه فقط با نرخ تورم افزایش یابد، دلیل واقعی اينكه خانه ى پدربزرگ شما در طی 40 سال بسیار افزايش قيمت پيدا كرده است، فقط تورم است. اینطور نیست که بگوییم ارزش املاک و مستغلات نمی توانند به طرز چشمگیری رشد کنند، آنها می توانند اما چنين رشدى در بازارهای خاص و مطلوب املاک و مستغلات بیشتر محتمل است. مهم نیست این که آیا ارزش خانه شما از تورم فراتر است یا خیر، دلایل دیگری وجود دارد که خانه شما یک سرمایه گذاری نباشد.

یک سرمایه گذاری واقعی به افزایش ارزش نیاز دارد. خانه ی محل سکونت خانواده، دارای هدف اولیه مهمتر از سرمایه گذاری است، احتمالن بزرگترین دلیل عدم سرمایه گذاری بودن خرید این خانه، سرپناه امن خانواده بودن آن است. این مهمتر از آن است که در ابتدا به نظر می رسد. یکی از اساسی ترین عواملی که یک سرمایه گذاری را به یک سرمایه گذاری تبدیل می کند ، توانایی شما در کنترل زمان مالکیت شما است. این بدان معناست که شما می توانید در بعضی مواقع و در شرایطی که احتمال دارد بازده سرمایه گذاری شما را به حداکثر برساند ، آن را بخرید و بفروشید.

ما می توانیم به عنوان ارائه دهنده این توانایی به سرمایه گذاری های سنتی ، مانند سهام ، اوراق قرضه ، صندوق های مشترک ، حتی اجاره املاک و مستغلات فکر کنیم. از آنجا که خانه شما محل اقامت شخصی شماست ، از نظر سرمایه گذاری کنترل کمی بر خرید و فروش خواهید داشت. شما خانه را هنگامی که برای اهداف سرپناهی لازم باشد خریداری می کنید و آن را می فروشید فقط زمانی که دیگر به آن هدف نرسید و به این نتیجه برسید که زمان آن رسیده است از آنجا جابجا شوید. عدم کنترل زمان خرید و فروش خانه تأثیر منفی عمده ای بر روی خانه ها به عنوان سرمایه گذاری در هنگام فرونشست مالی داشته است. بسیاری از مردم خانه هایی را در بالای بازار خریداری می کردند زیرا در این زمان بود که به خانه احتیاج داشتند. اما هنوز هم دیگران به دلیل تغییر منفی در وضعیت مالی شخصی خود ، مجبور به فروش پس از فروپاشی بازار شدند. این امر آنها را وادار به خرید بالا و فروش کم کرد. این مساله در مورد اقامتگاه امری عادی نیست و تا حد زیادی یک خانه را به عنوان یک سرمایه گذاری رد می کند.

اگر هرگز قصد فروش آن را نداشته باشید ، یک خانه نمی تواند سرمایه گذاری باشد در حالی که درست است که خانه ها به طور کلی از نظر ارزش، افزوده می شوند ، تنها توانایی محدودی برای افزایش آن وجود دارد. موثرترین و کارآمدترین روش فروش خانه پس از آن است که ارزش قابل توجهی از قیمت را تجربه کرده اید. با این حال ، فروش یک خانه بسیار مختل کننده است زیرا این بدان معنی است که شما باید حرکت کنید. به طور قابل ملاحظه ای ، هنگامی که شما اقدام به فروش می کنید ، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود برای خرید خانه بعدی از فروش سایر سرمایه ها یا وام گرفتن استفاده کنید. پس از همه این ها شما در حال انتقال از یک محل اقامت به دیگری خواهید بود. این بدان معنی است که به روش واقعی، افرادی که خانه ی محل سکونت خود را با دید سرمایه گذاری خریداری کرده اند به هنگام فروش آن به دام تردید و وسوسه های ناهنجاری افتاده اند.

تنها زمانی که این خانه در این گروه قرار نمی گیرد ، زمانی است که قصد دارید خانه را بفروشید و دیگر خرید نکنید (برای نمونه به هنگام مهاجرت افراد از کشور) یا برای خرید خانه ای ارزان تر ، یا انتقال به وضعیت اجاره ای تصمیم گرفته اید در این شرایط ملک شما مانند وجه نقدی می ماند که در حساب بانکی تان است.خانه ای که شما به عنوان اقامتگاه اصلی از آن استفاده می کنید هیچگونه جریان نقدی ایجاد نمی کند. این یک نکته مهم است. هنگام خرید یک سرمایه گذاری ، معمولن انتظار دارید که نوعی از پول نقد در آن دارایی داشته باشید ، در حالی که منتظر افزایش ارزش آن هستید. این قطعن در مورد سهام ، صندوق های متقابل و صندوق های مبادله ای مبادله می شود.

شما انتظار دارید که سود سهام خود را جمع آوری کنید در حالی که منتظر هستید موقعیت سرمایه گذاری خود را در تاریخ آینده به قیمت بالاتر بفروشید. اما حتی سرمایه گذاری های پایدار ، مانند اوراق قرضه و گواهی های سپرده ، درآمد شما را در حالی که شما صاحب آن هستید فراهم می کند. این مساله در مورد خانه ای که شما به عنوان اقامتگاه زندگی می کنید صحیح نیست. در آخر ، بیایید دوباره دلیل اصلی این مساله را بررسی کنیم که بسیاری از افراد خانه خود را یک سرمایه گذاری می دانند. مفهوم کل افزایش می یابد و به ارزش آینده ملک سقوط می کند. در مواقعی که ارزش خانه افزایش می یابد ، مردم معمولن خانه های خود را سرمایه گذاری می دانند. اما در طول سقوط مالی و به ویژه در برخی بازارها ، نه تنها ارزش دارایی نمی آورد بلکه بیشتر سقوط کرد. برخی به این طمع، از قله قیمتهای افزایش یافته ی حباب گونه، به طرز تماشایی افتادند. برای افراد در این شرایط ، نه تنها خانه آنها سرمایه گذاری نبود ، بلکه به یک مسئولیت اصلی تبدیل شده بود. اگر این اتفاق بیافتد ، شما مجبور خواهید شد خیلی بیشتر از آنچه انتظار دارید در خانه خود زندگی کنید و احتمالن خواهید فهمید که نه می توانید ملک را بفروشید و نه از زندگی در آن لذت ببرید.

با توجه به این گفته ها دیگر اصلن به نظر نمی رسد خانه محل سکونت شما مانند یک سرمایه گذاری باشد و مطمئنن بهترین راه این است که شما فکر کنید آن را به عنوان مکانی برای زندگی و نه به عنوان یک سرمایه گذاری می خرید. پس به خانه خود به عنوان یک سرمایه گذاری فکر نکنید و مطمئن شوید که همچنان به سرمایه گذاری های واقعی مانند دارایی های مالی یا املاک و مستغلاتی که درآمد اجاره را تولید می کنند به عنوان سرمایه گذاری نگاه می کنید و سپس به عقب برگردید و از زندگی در خانه خود لذت ببرید. این هدف واقعی از داشتن یک خانه است.

خدمات سایت ایران مسکن

مشاور حقوقی مسکن

مشاور سرمایه گذاری

مشاور املاک

خرید ملک

اجاره ملک